07 مهر 1399
X
   
 
  • اعتبارات اسنادی داخلی- ریالی
   گشایش اعتبارات اسنادی داخلی- ریالی
   شرایط متغیر اقتصادی با جهت‌گیری به سمت جهانی شدن، موجبات عدم ثبات در قیمت‌ها و عدم تعادل در بازار کالاها و خدمات را به‌وجود آورده است. نتیجه این تغییرات و تحولات سریع و تأثیری که بر بازارهای داخلی و بین‌المللی می‌گذارد، علاوه بر اینکه عدم اعتماد و اطمینان را بر تصمیمات اقتصادی به‌وجود آورده است، بر تعهدات اشخاص و مؤسسات نسبت به یکدیگر شدیداً تاثیر گذاشته و لاجرم رکود ناشی از نگرانی‌ها و انتظارات روانی را موجب شده است.
   در چنین شرایطی، یکی از روش‌هایی که باعث ایجاد اعتماد و اطمینان اشخاص در ارائه خدمات به یکدیگر می‌شود، اعتبارات اسنادی است که سیستم‌های بانکی مجری آن هستند.
   تعریف اعتبارات اسنادی داخلی – ریالی
   اعتبارات اسنادی داخلی ریالی نوعی شیوه پرداخت و یکی از خدماتی است که بانک به درخواست یک خریدار/متقاضی، به منظور خرید یا سفارش کالا یا خدمات از یک فروشنده/ذینفع داخلی و به نفع وی برقرار می‌کند. اعتبارات اسنادی مزبور می‌تواند به ‌صورت نقد (دیداری) یا مدت‌دار (نسیه) انجام شود.
   نکته قابل توجه در اعتبار اسنادی داخلی-ریالی این است که بصورت «غیرقابل برگشت» افتتاح می‌گردد، به این معنا که هرگونه تغییر در شرایط اعتبار از جانب خریدار یا بانک گشایش‌کننده اعتبار، موکول به موافقت و رضایت فروشنده است.
   مهمترین مشخصه LC داخلی این است که خریدار و فروشنده و یا کارفرما و پیمانکار، هر دو در داخل مرزهای جغرافیایی کشور بوده و بنابراین تابع مقررات داخلی بوده و در صورت عدم وجود مقررات و قوانین کافی در داخل کشور از مقررات بین‌المللی UCP600استفاده خواهد شد. دومین مشخصه مهم LC داخلی، ریالی بودن آن است.
   انواع اعتبارات اسنادی داخلی – ریالی از لحاظ نحوه پرداخت وجه اعتبار
   1. اعتباراسنادی داخلی دیداری
   در این نوع اعتبار، بانک می‌باید وجه اعتبار را به محض ارائه اسناد معین توسط فروشنده و انطباق آن با شرایط اعتبار اسنادی داخلی در وجه وی پرداخت کند.
   1. اعتبار اسنادی داخلی مدت‌دار
   در این نوع اعتبار طبق قرارداد اولیه، بهای کالا و یا خدمت، طبق توافق طرفین در سررسید معین بعد از انجام تعهد توسط فروشنده، از طرف بانک پرداخت می‌شود. در اعتبار مدت‌دار، معمولاً فروشنده نیاز فوری به وجه اعتبار ندارد و در واقع مهلتی را برای دریافت وجه در نظر می‌گیرد. اما بنا به اعتبار و تعهد گشایش‌کننده، از پرداخت وجه اعتبار در سررسید، مطمئن می‌باشد.
   در مواردی که فروشنده نیاز فوری به وجه داشته باشد می‌تواند وجه اعتبار را بلافاصله پس از تحویل اسناد از بانک خود دریافت کند و بانک فروشنده با خرید دین و یا با اعطاء تسهیلات دیگر فروشنده را تامین مالی می‌کند.