23 فروردین 1400
X
   
 
  • سرفصل اخبار
  • تازه ترین پیامها و اطلاعیه ها
  • در مجمع عمومی و فوق‌العاده: بانک شهر 180 ریال سود خالص بین سهامداران تقسیم کرد

   در مجمع عمومی و فوق‌العاده: بانک شهر 180 ریال سود خالص بین سهامداران تقسیم کرد

   روابط عمومی بانک شهر - مجمع عمومی سالیانه و مجمع فوق العاده بانک شهر با حضور2/91 درصد از سهامداران این بانک به ریاست دکتر پورزرندی رئیس هیئت مدیره بانک شهر در محل سالن همایش های برج میلاد در 28 تیر ماه برگزار شد.

   روابط عمومی بانک شهر - مجمع عمومی سالیانه و مجمع فوق العاده بانک شهر با حضور2/91 درصد از سهامداران این بانک به ریاست دکتر پورزرندی رئیس هیئت مدیره بانک شهر در محل سالن همایش های برج میلاد در 28 تیر ماه برگزار شد.

   طبق این گزارش پس از تصویب صورت های مالی بانک شهر توسط سهامداران بانک، هیأت مدیره سود خالص آن را 228 ریال اعلام کرد که پس از کسر اندوخته قانونی این سود به 194 ریال جهت تقسیم بین سهامداران اعلام شد که 180 ریال آن تقسیم شد.

   گفتنی است سود اعلام شده در شرایطی است که فعالیت بانک شهر در سال 88 یک ماه و مابقی تحت عنوان موسسه مالی و اعتباری شهر و در مقایسه با سایر بانک ها سود بسیار مناسبی جهت سهامداران اعلام شده است.

   در اولین سال فعالیت خود که برخی از بانک های مشابه سود به کمتر از پنجاه ریال در سال اول فعالیت خود اعلام کرده اند. ضمنا گزارش فعالیت عملکرد بانک شهر در سال مالی 88 توسط مدیرعامل بانک شهر به صورت مبسوطی ارائه گردید. از عملکرد مالی و صورت های مالی و برنامه های آینده بانک شهر نیز مطالبی را اذعان داشتند. همچنین بازرس و حسابرسی قانونی بانک شهر گزارش حسابرسی را قرائت و اعلام کرد صورت های مالی عملکرد مالی و فعالیت هیأت مدیره را در سال مالی مورد نظر به صورت مطلوب نشان می دهد، موارد مربوط به گزارش بازرسی را قرائت و مجمع تکالیف مربوطه را جهت هیأت مدیره تصویب نمود.

   در این مجمع رئیس هیئت مدیره بانک شهر در جمع بندی گفت: با ایجاد ساختارهای لازم در بحث IT تا چندین ماه آینده بانک شهر به عنوان بانک کاملا الکترونیک فعالیت خواهد کرد.

   وی افزود: تشکیل شعبات مجازی بی نظیرترین سیستم بانکی کشور راه اندازی خواهد شد.

   رئیس هیأت مدیره بانک شهر افزود: در سال جاری فعالیت های بین المللی بانک که با استفاده از مشاوران ارشد که در سطح بین المللی فعالیت می کنند گسترش خواهد یافت.

    پورزرندی تصریح کرد: با استفاده از نیروهای فوق لیسانس در علوم بانکی و رشته های مرتبط و معدل بالا، بانک شهر را در آینده به عنوان یک بانک جوان معرفی خواهیم کرد.

   معاون مالی و اداری شهرداری تهران خاطر نشان ساخت: اختیارات هیأت مدیره در استان ها به هیأت های عامل استانی جهت استفاده از منابع خود برای توسعه همان شهر و استان استفاده خواهد شد است.

   وی تأکید کرد: تمام این اختیارات در چارچوب راهبردهای ابلاغی و مصوبات هیأت مدیره و مدیرعامل بانک شهر و سیاست های مالی و پولی ابلاغی بانک مرکزی خواهد بود.

   سهامداران گرامی

   بانک شهر مفتخر است که برای تحقق اهداف بلندمدت وارتقاء کمی وکیفی سطح خدمات سازمان ورقابت در فضای ملی وبین المللی وهمچنین تحقق ایده نوآوری در خدمت، ضمن بهره گیری از مدیران کاردان وتوانمد در استفاده بهتر از امکانات و منابع انسانی وبهبود عملکرد در جهت تحقق ماموریت سازمان گام بردارد وبدین ترتیب همزمان با استقرار نظام بهره وری، ارتقای سطح خدمات، تامین رضایت مشتریان وبه حداقل رساندن هزینه ها به منظور بالابردن منافع آتی شما، به حداکثر کارایی وسود آوری دربین بانکهای خصوصی کشور دست یابد. امنا باتوجه به ضوابط حاکم بر فعالیت بانکها، این موسسات برای نیل به اهداف توسعه ای موظف به رعایت الزاماتی از قبیل حفظ نسبت کفایت سرمایه در سطحی قابل قبول از نظر ناظران می باشد که براین اساس میزان سرمایه به شاخص کلیدی برای تعیین سطح فعالیت یک بانک تبدیل شده وافزایش آن می تواند راه حلی برای نیل به اهدافی چون بهبود ساختار مالی، کاهش ریسک، افزایش سودآوری وحفظ جایگاه در بازار تلقی شود.علاوه براین به موجب مصوبه مورخه21/2/89 شورای محترم پول واعتبار حداقل سرمایه لازم برای تاسیس بانک غیردولتی 4هزار میلیارد ریال تعیین شد وبانک مرکزی موظف گردید مجوز بانکهای غیردولتی که تا پایان سالجاری مقررات حداقل سرمایه مصوب(4هزارمیلیارد ریال) ونیز حداقل نسبت به کفایت سرمایه مصوب(8%) را احراز ننماید به موسسات اعتباری تبدیل نماید.لذا در اجرای بند 10 اساسنامه بانک وماده 161 اصلاحیه سال 1347 قانون تجارت وتبصره های ذیل آم گزارش توجیهی در خصوص افزایش سرمایه از 000/2 میلیارد ریال به 000/4 میلیارد ریال را با توکل برخداوند متعال وامید به همکاری شما سهامداران عزیز به مجمع عمومی فوق الهاده تقدیم می نماید.

   تاریخچه و کلیاتی درباره بانک

   الف) بانک شهر به استناد ماده 98 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب فروردین ماه 1379 و درچارچوب قانون پولی و بانکی کشور مصوب سال 351، قانون عملیان بانکی بدون ربا و براساس ماده واحده قانون تاسیس بانکهای غیر دولتی مصوب 21/1/1379 و ضوابط مربوط (مصوب نصدو چهل و هشتمین جلسه مورخ 20/9/1379 شورای پول و اعتبار ). طبق مقررات بانک مرکزی و قانون تجارت تشکیل و اداره می شود. بانک شهر در بهمن 1387 بصورت شرکت سهامب عام و تحت نام شرکت مالی واعتباری شهر و بموجب مجوز شماره 100288/87 مورخ 16/11/1387 صادره توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و مجوز شماره 60740/121مورخ 9/11/1387 سازمان بورس و اوراق بهادار تشکیل و تحت شماره 342446در اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری به ثبت رسیده و در سال 1388 بموجب مجوزه های شماره 245896/88 مورخ 19/11/1388 و 97281/121 مورخ 21/11/1388 بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سازمان بورس و اوراق بهادار بعنوان بانک شهر عملیات خود را در زمینه فعالیت بانکداری آغاز و مراتب تغییر نام شرکت به بانک شهر در تاریخ 4/12/1388 نزد مرجع ثبت شرکتها به ثبت رسیده است. مرکز اصلی بانک در تهران خیابان سپهبد قرنی، نبش کوچه خسرو پلاک 147 می باشد.

   ب) حسب توافقهای بعمل آمده فیمابین موسسین بانک شهرو مسئولین ذیربط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، فعالیت بانک شهر و اخذ مجوز از بانک مرکزی موکول به انحلال شرکت تعاونی اعتباری شهر ( از جمله شرکتهای وابسته به شهری تهران ) گردیده و به این لحاظ کلیه عملیات مرتبط با شعب شرکت تعاونی مزبور که در 63 شعبه متمرکز گردیده بود و پاسخگوئی به سپرده گذاران و ادامه عملیات مربوط به وصول تسهیلات اعطایی به اشخاص از ابتدای سال 1388 به بانک شهر انتقال یافته و از آنجائیکه بخش عمده ای از منابع مالی دراختیار تعاونی که ناشی از سپرده گذاری اشخاص بوده توسط شرکت تعاونی مزبور صرف سرمایه گذاری در پروژه های ساختمانی و سرمایه گذاری در سایر شرکتها گردیده بود وو انتقال این اقلام به عنوان بخشی از دارائیها به علت انطباق آن با فعالیت بانک و رعایت برخی از حد نصاب های لازم، امکان پذیر نگردیده لذا همانطور که عنوان گردید اطلاعات مندرج در صورتهای مالی پایان سال 1387 موسسه فقط ارقام عملکرد دو شعبه را شامل می گردد و انتقال 63 شعب تعاونی و حسابهای مرتبط با این شعب در اوایل سال 1388 به حسابهای موسسه باعث گردیده است که ارقام مندرج در صورتهای مالی موسسه و بانک در پایان سالهای 1387 و1388 قابلبیت مقایسه نداشته باشند.لذا ضمن ارائه اطلاعات سه مقطع 30/12/1387، 31/1/1388و29/12/1388 فقط اطلاعات مربوط به دو مقطع آخر (31/1/1388 و 29/12/1388) با هم مقایسه شده اند.

   موضوع فعالیت و اهداف بانک:

   براساس مفاد ماده 2 اساسنامه، شرکت در چارچوب قانون پولی و بانکی کشور مصوب تیرماه 1351، قانون عملیات بانکی بدون ربا، قانون تجارت و مقررات اساسنامه به کلیه عملیات مجاز بانکی مبادرت می نماید. هدف شرکت تجهیز منابع مالی از طریق جذب سرمایه های بانکی، اخذ تسهیلات و استفاده از سایر ابزارهای مالی  و سرمایه گذاری در رشته های مختلف اقتصادی می باشد. حدود فعالیت شرکت عبارت از « قبول انواع سپرده های بانکی، صدور دستور پرداخت و حواله جات بین شعب و مرکز یا بالعکس، صدور گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری بانام یا بی نام قابل انتقال به غیر، اعطای تسهیلات اعتباری در چارچوب قانون، آئین نامه ها و دستورالعملهای اجرائی انجام معاملات ارزی با اخذ مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران خرید اورزاق و اسناد تجاری، انتشار، خرید و فروش اوراق مشارکت، صدور ضمانتامه و ظهر نویسی و تضمین اسناد و اوراق بهادار و قبولی و پرداخت دیون آن از اصل و متفرعات، دریافت تسهیلات از اشخاص حقیقی و حقوقی، اجاره صندوق امانات، اعطای تسهیلات   برای صدور خدمات فنی و مهندسی، اخذ و اعطای نمایندگی بانک ها و موسسات مالی و پولی و اعتباری داخلی و خارجی، مشارکت و سرمایه گذاری بطور مستقیم یا خرید سهام، ارائه خدمات کارت، ارائه خدمات پذیره نویسی سهام و اوراق بهادار، مدیریت پرتفوی سهام و اوراق بهادار، و انجام سایر عملیات و خدمات مرتبط، با موضوع فعالیت که شرکت مجاز به ارائه آن می باشد» است.         

   مصوبات مجمع

   مجمع عمومی عادی و فوق العاده باهمان ترکیب هئیت رئیسه پس از پایان مجمع عادی برگزار شد.

   دراین مجمع سهامداران به افزایش سرمایه بانک از مبلغ  000/2 میلیارد ریال به 000/4 هزارمیلیارد ریال از محل آوردهای نقدی ومطالبات سهامدارن موافقت وبه تصویب رساندند.

    صورت های مالی با اکثریت آرا سهامدارن به تصویب رسید.

    بازرس قانونی صورتهای مالی را با گزارش مطلوب مورد تایید قرارداد.

    روزنامه های همشهری ودنیای اقتصاد به عنوان روزنامه های کثیر الانتشار بانک شهر معرفی شدند.

    انتخاب موسسه حسابرسی بهمند به عنوان حسابرس وبازرس قانونی سال 89.

    پس از تصویب در مجمع فوق العاده و طی مراحل قانونی، سرمایه بانک به 2 برابر افزایش پیدا می کند.